Młodzieżowa radna
Działalność społeczną można zaczynać bardzo wcześnie. Jeszcze w szkole podstawowej. Przykładem są portretowane przez nas wolontariuszki Schroniska Na Paluchu – Joanna i Lena. Nasza kolejna Obywatelka PRO Oliwia Kotowska jest przykładem ambitnej młodej kobiety, której marzeniem jest działalność polityczna. I już to marzenie realizuje działając jako radna w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

O mnie
Mam na imię Oliwia i mam 16 lat, mieszkam w podwarszawskim Legionowie. Uczę się w CV LO im. Zbigniewa Herberta w Warszawie i jestem przewodniczącą samorządu uczniowskiego.
Skłonności do działania społecznego miałam już w podstawówce, gdzie angażowałam się w wolontariat i kwestowałam w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działałam w samorządzie uczniowskim. Przygotowywałam produkty na kiermasze charytatywne, udzielałam się w zbiórkach żywności. W minionym roku szkolnym byłam wiceprzewodniczącą klasy.
Jednak dopiero po rozpoczęciu nauki w liceum rozwinęłam skrzydła i odnalazłam w aktywności społecznej powołanie.
Młodzieżowy Sejmik
W wakacje 2022 roku podjęłam decyzję o wzięciu udziału w rekrutacji do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Moim celem jest oddanie głosu młodym, obalenie szkodliwego przekonania, które utarło się dzięki przysłowiu „dzieci i ryby głosu nie mają”. To właśnie NASZ głos jest głosem przyszłości, więc należy do niego dopuścić młodych ludzi, pełnych pasji, ambicji, nadziei i wiary w lepsze jutro. To czas na podjęcie działań mających na celu poszerzenie perspektyw młodzieży poprzez walkę o wolną szkołę, prawa ucznia, prawa dziecka, upowszechnianie dostępu do pomocy psychologicznej i/lub psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, ułatwienie dostępu do rozwijania się, zawierania znajomości. wspólnego budowania przyszłości i odkrywania świata. (https://mswm.pl/radni)
Zostałam radną Sejmiku i objęłam funkcję przewodniczącej Komisji Aktywizacji i Praw Młodzieży i wiceprzewodniczącej Komisji Inkluzywności.



Komisja Aktywizacji i Praw Młodzieży
Jako przewodnicząca komisji Aktywizacji i Praw Młodzieży pracuję nad konferencją młodzieżowych rad, którą organizuje MSWM i która odbędzie się 11 września w Warszawskiej Operze Kameralnej. Pracuję nad organizacją warsztatów i paneli, które się tam odbędą. Chcemy zintegrować zaangażowaną młodzież działającą na terenie Mazowsza! Planujemy przybliżyć młodym radnym tajniki prac z samorządem terytorialnym i komunikacji międzypokoleniowej. Niezwykle ważna jest dla nas także aktywizacja samorządów uczniowskich (sama w takim działam, więc widzę jak dużego wsparcia potrzebują). Będzie to dla nas również szansa na promocję.

Komisja Inkluzywności
Z kolei działanie Komisji Inkluzywności kładzie nacisk na pozbycie się podziałów między ludźmi, wzajemne dobro, szacunek niezależnie od wszystkiego, co nas różni. Od kilku miesięcy intensywnie pracujemy nad cyklem spotkań i warsztatów pod nazwą „nieWYKLUCZENI”, które odbędą się już tej jesieni w trzech mazowieckich miastach – Warszawie (8.11), Płocku (20.10) i Radomiu (25.10).
Na spotkaniach będziemy gościć prawnika, psychologa i socjologa, którzy wyjaśnią nam mechanizmy pojawiania się wykluczeń w społeczeństwie, kiedy wykluczenie eskaluje w prześladowanie (przestępstwo) i jak się ich pozbyć. Zaznajomimy uczestników także z językiem inkluzywnym.
Dostanie się do MSWM to mój największy sukces i duma. Był to krok milowy na ścieżce mojego rozwoju i niesamowita szansa. Jesteśmy w trakcie realizacji wspaniałych projektów, tworzonych przez młodych, zaangażowanych ludzi, których łączy wspólny cel. Uważam to za niezwykle piękne i budujące, gdyż razem tworzymy to, na czym nam zależy.

Bycie radną dało mi możliwość uczestniczenia w interesujących wydarzeniach – XVIII-tym posiedzeniu Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz konferencji „Nic o nas bez nas – prawo a Polska codzienność” o stanie praworządności po 2015 roku organizowanej przez Koło Naukowe Praw Człowieka Uniwersytetu SWPS. Miałam też okazję słuchać na żywo przemówienia Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce.



Dzięki byciu radną poznałam wiele ważnych, znanych i ciekawych osób ze świata polityki, posłów i senatorów, samorządowców, sędziów, prawników, członków organizacji obywatelskich.
Miałam również przyjemność (niezależnie od sejmiku) być wolontariuszką Biegu Po Nowe Życie – inicjatywy mającej na celu promocję działań prozdrowotnych i edukacji w zakresie transplantologii.

Plany i ambicje
Kolejną pozycją na mojej liście celów do osiągnięcia jest dostanie się do Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. W tej kadencji się to nie udało, ale wszystko przede mną.
Cechy, którymi moim zdaniem powinien cechować się społecznik i zarazem to, czego oczekuję od ludzi z którymi działam, to umiejętność i chęć współpracy, pewność siebie, otwartość, życzliwość, wytrwałość, zdyscyplinowanie. Rada, którą mogłabym dać osobom, które chcą się rozwinąć, to otaczanie się osobami, które łączy ten sam cel. Warto wówczas łączyć siły, aby móc stworzyć coś wielkiego.
W działaniu zawsze pomaga mi myśl o jego efektach i pozytywnym wpływie, jaki będą wywierać dla innych. To bardzo cenne i motywujące! Jednakże za przykry uważam fakt bardzo niskiego zaangażowania młodzieży w życie społeczne. Niezwykle smutne jest, że ze strony tych, dla których aktywność społeczna nie jest najważniejsza, często wychodzą niewybredne komentarze i próba podcięcia skrzydeł.
Prywatnie
Moja rodzina i przyjaciele to największe wsparcie jakie mam. Odczuwam ogromną wdzięczność za ludzi, którymi się otaczam, za wsparcie, jakie od nich dostaję, za każde słowo i każdą myśl. Towarzyszą mi zarówno w sukcesach jak i w porażkach, są dumni z tego kim jestem i jak się rozwijam, co utwierdza mnie w przekonaniu, że są niezwykle wartościowymi ludźmi.


Poza polityką młodzieżową uwielbiam zdzieranie gardła na koncertach, podróżowanie, malowanie się, długie rozmowy i głupawe filmy 🙂
Głos młodych głosem przyszłości
Polska, w której obecnie żyjemy wzbudza skrajne emocje. Marzę o stabilnej rzeczywistości, w której respektuje się głos młodzieży, słucha jej potrzeb, docenia się ją i rozumie. O polskiej rzeczywistości, która nie będzie zachęcała młodych ludzi do emigracji w pogoni za lepszym życiem na tak szeroką skalę. Moim największym marzeniem na ten moment jest wejście w świat polityki. Czuję, że to miejsce dla mnie, więc już teraz, w wieku 16 lat robię wszystko, co może przybliżyć mnie do jego spełnienia!
Jednak w kwestii marzeń mniej odległych w czasie, chcę jak najskuteczniej aktywizować młodzież, organizować wydarzenia zrzeszające młodych, aby dać światu młode spojrzenie na życie, którego często nam brakuje. Moim celem jest dzielenie się energią i pokazanie, że „głos młodych jest głosem przyszłości” (moje motto:)).
Skomentuj: