2 maja

with Brak komentarzy
View Calendar
02/05/2021 Cały dzień

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Orła Białego

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej

 

FLAGA

BIAŁA I CZERWONA – NASZA

Biel i czerwień – barwy Rzeczpospolitej Polskiej – uznane zostały za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 roku. Dwa poziome, równoległe pasy. Biel na górze, czerwień na dole. Pośrodku białego pasa można umieścić godło narodowe. Wywieszamy ją w święta państwowe, w podniosłych i ważnych momentach. Nic nie wzrusza tak, jak biało-czerwony sztandar wciągany na maszt i Mazurek Dąbrowskiego grany na zawodach sportowych, gdy polski sportowiec zdobył medal. W krajach skandynawskich w każdym ogródku, przy każdym domu powiewa flaga, przez cały rok. W USA flaga to świętość. W naszej kulturze jest inaczej – my wywieszamy flagi tylko od święta. Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Mimo że to symbol państwowy, teoretycznie bliski sercom rodaków, mało kto wie o tym święcie, mało kto czci ten dzień.

 

ORZEŁ BIAŁY – GODŁO

KRÓLEWSKI PTAK, Z KORONĄ NA GŁOWIE

Najwcześniej zachowany wizerunek orła w koronie widnieje na denarach Bolesława Chrobrego. Jako oficjalny herb całego państwa polskiego został użyty przez Przemysła II w 1295 roku. Jeden z najważniejszych polskich symboli narodowych. Według Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej godłem państwa jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. W II Rzeczpospolitej najpierw w zamkniętej koronie z krzyżem, potem od 1927 roku w otwartej. Za PRL-u orzeł pozbawiony był korony. W naszej heraldyce ukoronowany orzeł jest symbolem państwa wolnego, dlatego też korona została przywrócona po zwycięstwie „Solidarności” od razu w 1989 roku. Godło powinno wisieć we wszystkich urzędach, instytucjach publicznych, gminach, szkołach, ambasadach. Jest obecne na sztandarach, odznaczeniach, dyplomach, dokumentach państwowych, w dokumentach tożsamości Polaków – dowodach osobistych i paszportach. Godło wymaga szacunku. W polskich szkołach na całym świecie, dzieci od pierwszych klas uczą się wiersza Tadeusza Bełzy „Kto ty jesteś”. Znasz?

Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł Biały.

 

Teksty zaczerpnęliśmy z Obywatelskiej Układanki Polskiej autorstwa Mai Kramer i Karoliny Laube-Kramer. Obywatelska Układanka Polska udostępniona jest przez wydawcę, Fundację Kocham Polskę, do nieodpłatnej dystrybucji w wersji elektronicznej, do niekomercyjnego użycia na licencji CC BY-NC-SA 4.0.