1 maja

with Brak komentarzy
View Calendar
01/05/2020 Cały dzień

1 maja 2020 r., chyba po raz pierwszy od ustanowienia tego święta, ludzie, nie tylko w Polsce, nie wyjdą masowo na ulice i place świętować, demonstrować, protestować. Pandemia zatrzymała nas w domach.

Skąd się wzięło to ogólnoświatowe święto? W końcu XIX wieku w Stanach Zjednoczonych 1 maja był dniem, w którym zwyczajowo kończyła się większość umów o pracę; tzw. Moving Day. W poszukiwaniu nowego źródła utrzymania mnóstwo ludzi musiało zmieniać nie tylko pracodawcę, ale i miejsce zamieszkania. 1 maja 1886 r. blisko pół miliona pracowników, w wielu miastach USA, wyszło na ulice domagać się 8-godzinnego dnia pracy. Demonstracje brutalnie stłumiono, było wielu zabitych.

Wiele lat wcześniej, w roku 1864 w Londynie założono pierwszą Międzynarodówkę Robotniczą, jednak po 12 latach się rozpadła. Socjalistyczne partie i związki zawodowe z całego świata, obradujące w roku 1889 w Paryżu na drugiej Międzynarodówce postanowiły poprzeć wezwanie amerykańskich robotników do wielkiej, ogólnoświatowej demonstracji 1 maja 1890 roku. W ten sposób ten dzień stał się powszechnym, światowym terminem robotniczych akcji i protestów.

Tego dnia odbyły się także, wbrew zakazom zaborców, pierwsze demonstracje w Polsce, zorganizowane głównie przez działaczy II Proletariatu.  W Polsce międzywojennej  demonstracje, pochody 1-majowe były często atakowane przez policję oraz nacjonalistycznych bojówkarzy, dochodziło do morderstw działaczy związków zawodowych i partii lewicowych.

Od roku 1950  w Polsce 1 maja jest świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Obecnie Międzynarodowe Święto Pracy ma charakter spontaniczny, pluralistyczny i wielonurtowy, a ulicami polskich miast przechodzą liczne, nierzadko konkurencyjne pochody i demonstracje; towarzyszą im pikniki, kiermasze i imprezy artystyczne.